» Doprovodné akce 2014

Zde najdete informace a program doprovodných akcí, které probíhají v rámci Slavností svobody a projektu Plzeň 1945.


» Kulturní program

POZOR: Vzhledem k náhradní lokalitě konání projektu nebude bohužel letos možné realizovat tradiční kulturní program.

» Convoy of Liberty 2014» Patton Memorial Pilsen «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

kliknutím zvětšíte

» Sobota 3. 5. 2014

• 10.00, KD Peklo - velký sál
Setkání veteránů II. světové války s veřejností, autogramiáda» Neděle 4. 5. 2014

• 9.15, Husova ul.
Položení květin u památníku 16. obrněné divize a u památníků československým vojákům padlým na západní frontě v letech 1940- 45

• 11.00, Klatovská třída
Convoy of Liberty 2014

• 10.00, Chodské nám.
Položení květin u památníku 2. pěší divize» Pondělí 5. 5. 2014

• 16.00, nám. Míru
Pietní akt u památníku Obětem druhé světové války a padlým československým a spojeneckým letcům» Úterý 6. 5. 2014

• 10.30, radnice
Pietní akt u pamětních desek na schodišti radnice

• 16.30, Americká tř.
Vzpomínkový akt „Díky, Ameriko!“

image

» The Accidental Hero «

Slavná „one man show“ z USA: Ztracený příběh amerického veterána s českými kořeny opět v Plzni!

„Jaká je pravděpodobnost, že se Američan, vyrůstající ve Spojených státech na farmě v česky mluvící rodině, dostane na konci druhé světové války při osvobozování Čech do těch samých měst, kde žili jeho předci?“

V rámci letošních Slavností svobody přijede se svojí jedinečnou a po celých Spojených státech proslavenou „one man show“ Patrick Dewane, vnuk amerického veterána podplukovníka Matta Konopa, aby do Plzně přivezl příběh svého dědečka, který byl právě tím, který Plzni oznamoval osvobození.

V roce 1945 ho oslavovali jako svého hrdinu, a to nejen proto, že byl americký voják, který přinesl svobodu a čokoládu, ale i proto, že byl jedním z nich. Matt Konop byl Čech, který až při osvobozování západních Čech poznal, odkud pochází. Ve vesnicích, kterými procházel, žili jeho předci.

Po návratu domů o válce nikdy nemluvil. I když jeho vnuk Patrick žadonil alespoň o jediný krátký příběh, nikdy neřekl ani slovo, a když zemřel, všichni si mysleli, že jeho vzpomínky zemřely s ním. Až dvacet let po jeho smrti, našla vnučka Jane dědovy staré deníky, a nejen to! Matt Konop celou svoji cestu bojišti západní Evropy nahrával na kameru. Z těchto zápisků a nahrávek vznikla unikátní „one man show“, se kterou již Konopův vnuk Patrick sklidil úspěch po celé Americe. Nyní je čas vrátit dědův příběh tam, kam patří – do Plzně.

< Přesně 69 let poté, co Matt Konop přinesl Plzeňanům konec války, budete moci poznat i vy jeho jedinečný příběh. A není to jen vzpomínání na těžké boje od Francie až po Československo, „Accidental Hero“ je především dojemný příběh jednoho muže, který byl cizincem tam, kde se narodil, a až ve svých 39 letech poznal, jaká je země, odkud pochází. Kromě autentických záznamů a unikátních nahrávek proniknete až do nitra člověka, který odešel z rodné farmy, aby nemusel zabíjet kuřata, a v roce 1944 se ocitl v Normandii a až do května 1945 ho čekaly dlouhé měsíce té nejkrutější války vůbec.

Patrick Dewane svoji one man show Accidental Hero odehraje v pátek 2. května od 18.00 hodin v prostorách Velkého klubu na plzeňské radnici. Vstupné je zdarma a překlad do češtiny je rovněž zajištěn.

image


Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka