»Hlavní program 2013

image

Zde je uveden přesný program jednotlivých částí a scén projektu. Další informace o našem záměru, jednotlivých scénách a částech projektu, informace pro školy a mapy umístění scén najdete pod záložkou- Informace pro návštěvníky.

Program v bodech ke stažení » ZDE «

» Plzeň 1945 «

lokalita: Proluka a přilehlé Křižíkovy a Šafaříkovy sady

Pátek 3. května - pondělí 6. května 2013

Pátek 3. května 2013

O 68 let zpět se vrátí Proluka a Křižíkovy sady od trávníku pod hotelem Continental až po prostor pod restaurací U Mansfelda. Každý návštěvník bude vtažen do historie a zažije ji „na vlastní kůži“. Ožijí před ním autentické vojenské campy. Ve štábu bude důstojník sepisovat denní hlášení, kuchaři v polní kuchyni uvaří oběd pro celou jednotku, která před jídlem provede hygienu v polních umývárnách, vojenská policie se postará o dokonalý pořádek, civilní obyvatelstvo bude v euforii z osvobození vyhledávat ve svých řadách kolaboranty a dožadovat se spravedlnosti. Ve dne v noci bude fungovat i polní ošetřovna plně vybavena originálními zdravotnickými nástroji a materiálem z druhé světové války. Dostali jste už někdy čokoládu od amerického vojáka tak, jak to znáte z vyprávění vašich babiček? Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Kromě kultovních jeepů, se mohou těšit na americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněná vozidla M8 Greyhound, Chevrolet, motorky Harley Davidson a další. K vidění toho bude opravdu mnoho. Nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci. Klasické britské i americké pušky, samopaly, pistole, revolvery i lehké a těžké kulomety mají dlouhou historii a nadšence do zbraní jistě zaujmou.

Páteční dopoledne bude věnováno tradičně školním exkurzím. Studenti v rámci rozšíření svých hodin dějepisu budou moci vzít do ruky dobové relikvie, nahlédnout do kabin a pod kapotu nejslavnějších spojeneckých automobilů, prohlédnout si skutečné zbraně, vyzkoušet si výstroj vojáků a především nasát atmosféru konce druhé světové války, to vše za odborného výkladu vojáků v uniformách. Školní skupiny si své exkurze musí rezervovat přes odkaz na těchto stránkách v sekci „Informace pro školy“ a to buď na pátek 3. 5., anebo pondělí 6. 5., vždy mezi 9:00 a 14:00.

Tradiční program bude ozvláštněn kulturním děním, které vás opět o něco více vrátí do májové atmosféry roku 1945. Na autentickém pódiu během Slavností svobody vystoupí fantastičtí swingaři, soubory lidové hudby a samozřejmě na vás čeká opět přehlídka módy 30. a 40. let.

V 17:00 je pro všechny, dámy i pány, připravena dobová přehlídka módy 30. a 40. let, která představí ty nejnovější „trendy“ pro rok 1945. Pokud se vám líbila ta loňská, věřte, že nadšeni budete i letos. K vidění budou nové modely, originální historické kousky i sličné modelky.

Po přehlídce v 18:30 se můžete těšit na vystoupení swingového tělesa Original Alva Vinariko Orchestra. Už jste se někdy setkali s „gypsy-swingem“? Ve třicátých letech jím žila, na něj tančila, jím voněla a sladce chutnala celá Paříž. Přijďte si poslechnout jeho průkopníky u nás.

Sobota 4. května 2013

Program v Proluce začne úderem deváté hodiny. Po celý den budou moci návštěvníci zhlédnout čilý ruch na štábu, rutinní činnosti vojáků a civilistů, práci v polní kuchyni či polní ošetřovně. Tento program bude okořeněn dobovými scénkami a obrazy z květnových dnů roku 1945, které se budou odehrávat přímo v Proluce a Křižíkových sadech. Dětské návštěvníky jistě zaujmou výstavky výstroje, výzbroje a dobová technika.

Na autentickém pódiu v Křižíkových sadech se návštěvníci přes den mohou těšit na vystoupení souborů lidové hudby. V 10:00 vystoupí folklórní soubor písní a tanců Mladinka, v 15:00 folklórní soubor Máj.

Příjemné májové pozdní odpoledne vyzve k tanci. Od 18:00 se všem představí kapela Doris & The Swingin‘ Bastards. Vraťte se do doby, kdy jazz byl ještě mladý!

Neděle 5. května 2013

Nedělní program v Proluce bude pokračovat v rytmu jazzu a swingu. Jako předešlé dny diváci budou mít možnost ponořit se do atmosféry konce druhé světové války, uvidí práci vojenské policie, čilý ruch na štábu, shon v polní kuchyni a jídelně i ukázky z dobového vojenského života.

Chystáte se na Slavnosti svobody v neděli? Určitě si zapište do diáře, že v 11:00 startuje Convoy of Liberty, který je již tradiční součástí celých oslav. Projekt „Plzeň 1945“ do kolony historických vozidel vyšle i své zástupce, legendární historické kousky, které vytvoří autentické bojové čelo.

Po Convoy of Liberty a obědě pokračuje i program v Křižíkových sadech. Ve 14:00 vystoupí Lidová muzika z Chrástu, která již v loňském roce sklidila obrovský úspěch a všem návštěvníkům ukázala, že na folklórní hudbu můžeme být právem hrdí.

Pokud jste nestihli páteční dobovou přehlídku módy 30. a 40. let, přijďte se podívat v neděli! Od 16:30 se vám znovu představí ty nejnovější „trendy“ pro rok 1945. Pokud se vám líbila ta loňská, věřte, že nadšeni budete i letos. K vidění budou nové modely, originální historické kousky i sličné modelky.

Tím ale program rozhodně nekončí, naopak! Večer se dostává do rytmu a tance a v 18:30 vám se představí fantastický Pilsner Jazz Band, který je zárukou, že uslyšíte jen kvalitní jazz.

Pondělí 6. května 2013

Pondělní dopoledne bude v Proluce od 9 do 14 hodin opět věnované školním exkurzím. Těm se stejně jako v pátek budou věnovat uniformovaní vojáci, kteří předvedou vojenské vybavení i popíší dobovou techniku. Znáte lepší způsob oživení hodin dějepisu?

Vojenský camp v Proluce bude samozřejmě otevřen všem návštěvníkům, kteří budou mít chuť oživit všední den návratem do historie. Historické automobily, nažehlené uniformy i dobové kulisy připomínající Plzeň před 67 lety… To vše bude v Proluce k vidění.


» Kulturní program - Křižíkovy sady, Proluka

Pátek, 3. 5. 2013
17:00 – Přehlídka módy 30. a 40. let
18:30 - Original Alva Vinariko Orchestra (swingový koncert)

Sobota, 4. 5. 2013
10:00 – folklórní soubor písní a tanců Mladinka
15:00 – folklórní soubor Máj
18:00 – Doris & Swingin‘ Ba stards (swingový koncert)

Neděle, 5. 5. 2013
14:00 – Lidová muzika z Chrástu (koncert folklórní hudby)
16:30 – Přehlídka módy 30. a 40. let
18:30 – Pilsner Jazz Band (swingový koncert)

» Convoy of Liberty 2013

I letos je součástí oslav osvobození tradiční kolona vojensko-historických vozidel „Convoy of Liberty“, která se vydá do plzeňských ulic v neděli 5. května 2013 v 11 hodin z Kaplířovy ulice skrze Klatovskou třídu a zakončena bude na náměstí Republiky.

image

» Checkpoint Raiders «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

Pátek 3. 5. - neděle 5. 5. 2013, 9.00 – 18.00 hod.

Po roce se opět do Plzně chystají JTF Raiders, aby široké veřejnosti představili americkou armádu současnosti. V rámci Slavností svobody a projektu Plzeň 1945 vyroste v prostoru před Patton Memorial Pilsen (KD Peklo), který věrně ukáže bojové postavení americké armády v Iráku nebo Afghánistánu.

image

image

» Patton Memorial Pilsen «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

image Patton Memorial Pilsen - V rámci letošních oslav osvobození u příležitosti 68. výročí osvobození města Plzně a západních Čech americkou armádou je připraven doprovodný program muzea Patton Memorial Pilsen. Ve spolupráci s Československou obcí legionářskou (ČsOL) jsme pro Vás letos připravili výstavu „Dunkerque 1944 – 1945“ a výstavu s názvem „Československé legie 1914 – 1920“. V úvodu letošních oslav v komponovaném programu nazvaném „Květnový večer 1945“ vystoupí ve Velkém sále Pekla Patrick Dewane ve slavné one-man-show „The Accidental Hero“ a atmosféru pětačtyřicátého roku navodí k tanci a poslechu Pilsner Jazz Band. Nedílnou součástí letošních oslav je tradiční prodejní akce sběratelů historického vojenství „Militaria burza“ ve Velkém sále KD Peklo. Po celou dobu konání oslav můžete shlédnout před muzeem venkovní expozici Checkpoint Raiders a činnost členů KVH JTF Raiders o. s., která je pohledem na současnou armádu US Army. Více informací, otevírací doby aj. neleznete v příloze. Těšíme se na Vaši návštěvu !!!

image

V době od 3. do 6. 5. 2013 jednotné vstupné 30,- Kč !!!

kliknutím zvětšíte

» Kulturní program - Křižíkovy sady, Proluka

image • Dobová módní přehlídka
           - Přehlídka módy 30. a 40. let

Plzeňská děvčata srdečně zvou své osvoboditele, Plzeňany i přespolní na jedinečnou módní přehlídku. Vaše zraky potěší modely z nejvybranějších módních salonů.

-pátek 3. května v 17h, v neděli 5. května v 16.30h
-místo konání: Křižíkovy sady, Proluka
» Koncert "Original Alva Vinariko Orchestra"

"Plzeň 1945" zve na koncert fantastického a jedinečného Original Alva Vinariko Orchestra. Přijďte, poslechněte si průkopníky "gypsy-jazzu" u nás a zatančete si tak, jako tančila sladká Paříž 30. let.

-hudební vystoupení
-Kdy: pátek 3. května v 18:30
-Kde: Křižíkovy sady, Proluka

image
» Koncert Doris & the Swingin' Bastards

Přijměte pozvání na skvělý swingový koncert! V sobotu 4. května vám v příjemný květnový večer zahraje Doris & the Swingin' Bastards.

-hudební vystoupení
-Kdy: sobota 4. května v 18:00
-Kde: Křižíkovy sady, Proluka

image
• Tancovačka s vůní šeříku s Lidovou muzikou z Chrástu
image

-hudební vystoupení
-místo konání: Křižíkovy sady, Proluka
-v neděli 5. května v 14h


Dámy, pánové, Plzeňané, Plzeňanky i vy, zlatá plzeňská mládeži! Přijměte pozvání na pravou tancovačku a oslavte s našimi osvoboditeli tyto šťastné dny! K poslechu i tanci zahraje Lidová muzika z Chrástu, nálada bude májová a vonět bude šeřík... Přijďte přivítat naše osvoboditele, ať ví, jak umí slavit svobodu Plzeň. Hrát a tančit se začne již od 2 hodin odpoledne.

Všichni jste srdečně zváni!

A děvčata, nezapomeňte na šeříky!• Taneční večírek s našimi osvoboditeli
a Pilsner Jazz Band!

image

-hudební vystoupení
-v neděli 5. května v 18.30h
-místo konání: Křižíkovy sady, Proluka


Čím lépe oslavit svobodu než hudbou a tancem? Srdečně zveme všechny na večer plný nostalgických melodií a výborného jazzu. Dámy, obujte taneční střevíce, pánové, vyzvěte své milé k tanci nebo alespoň k procházce Křižíkovými sady.

Hrát bude báječný Pilsner Jazz Band, na který se již všichni těšíme!


Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka