KVH Tommy & Yankee o.s.
Sdružení KVH Tommy & Yankee o.s. se sídlem v Plzni se zabývá vojenskou historií v letech druhé světové války s hlavním zaměřením na západní spojenecké jednotky. Páteř našeho klubu tvoří dvě samostatné sekce, jedna se zaměřením na britskou a druhá na americkou armádu. Ze zájmu o danou věc se pokoušíme veřejnosti co nejvěrněji přiblížit dobový život a poměry spojeneckých vojáků během jednoho z nejzuřivějších válečných konfliktů, co kdy lidstvo potkalo. V tehdejších uniformách se členové britské i americké sekce klubu pokoušejí ve všech směrech věrně ztvárňovat příslušníky vybraných spojeneckých jednotek v daném období války pomocí takzvané „Living history – oživlé historie“.
Náš klub se aktivně účastní a pomáhá s organizací jak rekonstrukcí bojových scén z let druhé světové války, tak i pietních aktů k různým výročím a vzpomínkám. Nadále pořádáme výstavy dobové výstroje, výzbroje a dalších válečných artefaktů, které naši členové vlastní. V neposlední řadě úzce spolupracujeme s dalšími vojensko-historickými kluby a institucemi i za hranicemi naší vlasti.
Naše sdružení má již bohaté zkušenosti s pořádáním úspěšných projektů typu „Living history – oživené historie“. Za všechny můžeme z let minulých především jmenovat velmi divácky úspěšný projekt - „Svobodnou ulicí 1945“, který jsme uskutečnili v rámci Slavností svobody 2010 za spolupráce se Západočeským muzeem v Plzni. Tento projekt nabídl široké veřejnosti velmi netradiční pohled do historie a doby osvobození našeho města americkou armádou. K vidění nebyl pouze dobový vojenský život a vybavení, ale i pohled na prosté obyvatelstvo a dění v našem městě v roce 1945. V rámci tohoto projektu se nám také podařilo aktivně zapojit mnoho plzeňských škol, které měly možnost využít jedinečných exkurzí v rámci zpestření výuky dějepisu. Tato akce se pak stala základem právě projektu PLZEŇ 1945, který naše sdružení začalo intenzivně připravovat již v roce 2010. Postupně se do tohoto jedinečného projektu pod taktovkou klubu Tommy and Yankee o. s. zapojilo několik významných klubů vojenské historie, a to jak plzeňských, tak i přespolních, ale také například muzeum Patton Memorial Pilsen nebo Západočeské muzeum.
Dále můžeme zmínit účast na Slavnostech svobody 2009 a Slavnostech svobody 2008, kdy jsme ve spolupráci s Patton Memorial Plzeň připravili „Spojenecký kemp 1945“, který sklidil u návštěvníků oslav velký ohlas. Dále jsme uskutečnili v červenci 2009 projekt „Živá historie“, v jehož rámci bylo na školním pozemku Gymnázia Blovice vytvořeno dobové ležení a na studenty tam čekalo netradiční pojetí dějepisu v podání členů našeho sdružení. I tato akce se dá hodnotit jako velmi úspěšná, neboť během dvou dnů konání ji navštívilo v rámci vyučování přes jeden tisíc studentů a žáků nejenom z Blovic, ale i blízkého okolí. V roce 2010 proběhl druhý ročník tohoto projektu pro Blovické gymnázium, na kterém jsme se jako účastnici znovu aktivně podíleli. Loni se naše sdružení do Blovic opět vrátilo, aby veřejnosti představilo zcela nový projekt nazvaný "Evropou až k nám...". V rámci tohoto projektu proběhla dvoudenní akce s velmi nabitým programem. Na školním hřišti v Blovicích byla opět pro veřejnost a studenty škol vybudována dobová vojenská ležení, ale především pak naše sdružení během této akce uspořádalo dvě bojové a hrané ukázky, které divákům reálně vylíčili boje na západní frontě během 2. světové války.
Zpět nahoru