»Hlavní program 2012

image

Zde je uveden přesný program jednotlivých částí a scén projektu. Další informace o našem záměru, jednotlivých scénách a částech projektu, informace pro školy a mapy umístění scén najdete pod záložkou- Informace pro návštěvníky.

Program v bodech ke stažení » ZDE «

» Plzeň 1945 «

lokalita: Proluka a přilehlé Křižíkovy sady

Pátek 4. května - úterý 8. května 2012

Pátek 4. května 2012

Páteční dopolední program nabídne školám rozšíření hodin dějepisu o zajímavý výklad a zhlédnutí dobového života v Plzni roku 1945. Studenti si budou moci vzít do ruky dobové relikvie, nahlédnout do kabin a pod kapotu nejslavnějších spojeneckých automobilů, prohlédnout si skutečné zbraně, vyzkoušet si výstroj vojáků a především nasát atmosféru konce druhé světové války, to vše za odborného výkladu vojáků v uniformách. Školní skupiny si své exkurze musí rezervovat přes odkaz na těchto stránkách v sekci „Informace pro školy“ a to buď na pátek 4. 5., anebo pondělí 7. 5., vždy mezi 9:00 a 14:00.

Od 14.00 budou moci návštěvníci sledovat běžný vojenský i civilní život, který bude prokládán hranými scénkami a obrazy z dnů osvobození. Květnová Plzeň 1945 nebyla pouze o vojácích, ale hlavně o Plzeňanech, kteří prožívali euforii z osvobození. Proto ani v naší Svobodné ulici nebudou chybět civilisté v dobových kostýmech a Revoluční gardy, které budou v interakci s vojáky z campu. Vojenský život bude představen ve všech svých podobách – uvidíte polní kuchyni s jídelnou, stanoviště zdravotníků, vojenskou policii, velitelské stany i armádní umývárnu. Automobilové nadšence jistě zaujme polní dílna, kde budou na místě opravovány vojenské automobily. K vidění bude až třicet kusů dobové techniky! Mimo jiné i M8 Greyhound, Jeep, Dodge, Chevrolet, motorky Harley Davidson nebo BSA.

Naše dobová trafika nabídne suvenýry s tématikou Slavností svobody.

V 17:00 je pro všechny, dámy i pány, připravena dobová módní přehlídka, která představí ty nejaktuálnější modely pro letošní sezonu roku 1945.

Po přehlídce – od 19:00 – se všichni mohou těšit na jazzový koncert s příznačným názvem „Swing and Jazz Night“, kde plzeňské Swing Thing Duo vzdá poctu velkým zpěvačkám swingové éry. Nebudou chybět nesmrtelné písničky Very Lynn, Andrews Sisters ani Peggy Lee.

Sobota 5. května 2012

Program v Proluce začne úderem deváté hodiny. Po celý den budou moci návštěvníci zhlédnout práci v polní dílně, rutinní činnosti vojáků a civilistů. Tento program bude okořeněn dobovými scénkami a obrazy z květnových dnů roku 1945, které se budou odehrávat přímo v Proluce a Křižíkových sadech. Dětské návštěvníky jistě zaujmou výstavky výstroje, výzbroje a dobová technika. Od 16:00 je pro všechny připraveno vystoupení, které se pro dobu osvobození Plzně více než hodí – „Tancovačka s vůní šeříku“ přivítá osvoboditele v dobovém duchu. Na pódiu v Křižíkových sadech zahraje k tanci i poslechu Lidová muzika z Chrástu. Dobové kostýmy, kroje a šeříky jsou vítány!

Samozřejmě hlavním bodem sobotního programu je večerní kolona historických vozidel, kde nebude chybět ani vozový park z Křižíkových sadů, ten se po koloně opět vrátí a návštěvníci budou mít možnost se nabažit těchto skvostů na čtyřech kolech.

Neděle 6. května 2012

Nedělní program v Proluce bude pokračovat v rytmu jazzu a swingu. Jako předešlé dny diváci budou mít možnost ponořit se do atmosféry konce druhé světové války, uvidí práci vojenské policie, mechaniků, shon v polní kuchyni a jídelně i ukázky z dobového vojenského života.

Pro ty, kdo ji nestihli v pátek, bude od 11 hodin dopoledne připravena opět „Přehlídka módy československé“, která představí dámské i pánské modely pro rok 1945.

Od 18:00 je pro všechny připraven „Večírek pro naše osvoboditele“ s Pilsner Jazz Band. Zazní ty největší swingové a jazzové písně od When You’re Smiling až po When the Saints Go Marching In.

Pondělí 7. května 2012

Pondělní dopoledne bude v Proluce od 9 do 14 hodin opět věnované školním exkurzím. Těm se stejně jako v pátek budou věnovat uniformovaní vojáci, kteří předvedou vojenské vybavení i popíší dobovou techniku. Znáte lepší způsob oživení hodin dějepisu?

Vojenský camp v Proluce bude samozřejmě otevřen všem návštěvníkům, kteří budou mít chuť oživit všední den návratem do historie. Historické automobily, nažehlené uniformy i dobové kulisy připomínající Plzeň před 67 lety… To vše bude v Proluce k vidění.

Úterý 8. května 2012

Kromě programu, který mohli návštěvníci projektu „Plzeň 1945“ vidět již v předešlých dnech, bychom vás ve státní svátek chtěli pozvat na jedinečné představení.

V tento den Plzeň spatří poprvé jedinečnou „one man show“, která již sklidila úspěch po celých Spojených státech. Příběh Matta Konopa, amerického vetrána, podplukovníka 2. pěší divize, přiveze do Čech jeho vnuk Patrick Dewane. Svoji show složenou z autentických nahrávek a zápisků svého dědy nazval „Accidental Hero“ – protože právě takovým „náhodným hrdinou“ se jeho dědeček stal, když přijel do západních Čech. Více zde: TISKOVÁ ZPRÁVA Č. 4

Představení „Accidental Hero“ bude možno navštívit v kinosále Měšťanské besedy dokonce ve dvou časech, od 10h a od 14h. Vstup zdarma.

» Camp 1945 «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

Pátek 4. 5. - neděle 6. 5. 2012, 9.00 – 18.00 hod.

„Camp 1945“ - dobová ukázka kontrolního bodu americké armády s předvedením vybavení, výstroje a výzbroje před budovou KD Peklo ve dnech 4.–6. května 2012. V rozšířené venkovní expozici a v prostorách Patton Memorial Pilsen se návštěvníci setkají s plzeňskými nadšenci 2. praporu Rangers. Jednotky Rangers zahájily svoji bojovou cestu útokem na Point du Hoc v Den D a skončily účast v evropském tažení právě v Plzni a okolí. Camp 1945 bude také propojen interakcí s hlavní scénou projektu, která se nachází v Proluce.


» Checkpoint Raiders «

lokalita: Křižíkovy sady, U Zvonu

Pátek 4. 5. - neděle 6. 5. 2012, 9.00 – 18.00 hod.

Po roce se opět do Plzně chystají JTF Raiders, aby široké veřejnosti představili americkou armádu současnosti. V rámci Slavností svobody a projektu Plzeň 1945 vyroste v prostoru U Zvonu tábor, který věrně ukáže bojové postavení americké armády v Iráku nebo Afghánistánu.

"Písečné podloží, které prostor U Zvonu nabízí je po nás naprosto ideální", říká CPL Černý, velitel části jednotky, která je dislokovaná právě v Plzni. "Budeme tak moci představit život na „checkpointu“ tak, jak opravdu vypadá, včetně přírodních kulis." Pro návštěvníky si členové JTF Raiders, kteří jsou z Plzně, Českých Budějovic a Prahy, připravili zejména možnost projít si klasickým checkpointem - místem průchodu obyvatel se zvýšenou bezpečností. Samozřejmě to ale není vše, k vidění bude i funkční ubikace vojáků, jejich výstroj a výzbroj, po městě se budou pohybovat hlídky a celé to bude koordinovat funkční velitelství. "Jednou z našich prvořadých aktivit v rámci oslav osvobození je i náš program sociální zodpovědnosti. O Vánocích jsme v našem programu podpořili místní kojenecký ústav hračkami v hodnotě téměř patnáct tisíc a v rámci květnových dnů chceme předat další dar, tentokrát nemalou finanční částku, kterou vysbírali pávě pro kojenecký ústav naši členové," říká CPT Syka, velitel JTF Raiders.

"Zakládající jednotka JTF Raiders v loňském roce oslavila deset let v české military scéně, další jednotky se připojily v průběhu let. Dnes naše uskupení má téměř čtyřicet členů a stále roste," dodává MSG Soukup, sergeant jednotky. JTF Raiders se skládají z 23. pěšího pluku (Plzeň) a 9. pěšího pluku (Praha) Druhé pěší divize, 325. výsadkového pluku 82. výsadkové divize a ve svých řadách má dokonce i několik příslušníků USMC. V Plzni letos bude jednotka prezentovat americkou armádu podruhé; to ale neznamená, že by neměla zkušenosti v podobných aktivitách. Členové jednotky jsou častými hosty letních dětských táborů, pořádají přednášky a jsou činní v dalších CSR projektech.

» Camp 82. výsadkové divize «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

Pátek 4. 5. - Neděle 6. 5. 2011

„Camp 82. výsadkové divize“ - ve spolupráci s muzeem Patton Memorial Pilsen a také v podpoře projektu From D-Day To V-Day se veřejnosti představí 508. výsadkový pluk 82. výsadkové divize ve dnech 4. – 6. května 2011. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout výstroj, výzbroj a vybavení 82. americké výsadkové divize, která se jako první účastnila bojů několik hodin před vlastním vyloděním spojeneckých vojsk v Normandii a osvobodila první město Ste Mére Église v okupované Francii. Nebude chybět ukázka dobového života v campu, balení padáku, činnost zdravotníka a promítání původních filmů.

» Patton Memorial Pilsen «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

image Patton Memorial Pilsen - muzeum americké armády 1945 v Plzni je pro veřejnost celoročně otevřeno již sedmým rokem. Tato stálá expozice Vás zve k prohlídce historických události spjatých s osvobozením města Plzně a západočeského regionu v roce 1945 prostřednictvím unikátní šíře sbírkových fondů a moderního způsobu jejich prezentace. V rámci letošních Slavností svobody 2012, u příležitosti 67. výročí osvobození města Plzně, západních a jihozápadních Čech americkou armádou je pro návštěvníky připraven doprovodný program muzea, který představuje rozšířené venkovní expozice v podobě dobových táborů „Camp 1945“ a „Plzeň 1945“. Nedílnou součástí letošních oslav budou doprovázející výstavy a tradiční prodejní akce sběratelů historického vojenství „Militaria burza“ ve Velkém sále Kulturního domu Peklo.

V době od 1. do 8. 5. 2012 jednotné vstupné 30,- Kč !!!

image

image

» The Accidental Hero «

Slavná „one man show“ z USA: Ztracený příběh amerického veterána s českými kořeny poprvé v Plzni!

„Jaká je pravděpodobnost, že se Američan, vyrůstající ve Spojených státech na farmě v česky mluvící rodině, dostane na konci druhé světové války při osvobozování Čech do těch samých měst, kde žili jeho předci?“

V rámci projektu Plzeň 1945 a za velké podpory města Plzně na letošní Slavnosti svobody přijede se svojí jedinečnou a po celých Spojených státech proslavenou „one man show“ Patrick Dewane, vnuk amerického veterána podplukovníka Matta Konopa, aby do Plzně přivezl příběh svého dědečka, který byl právě tím, který Plzni oznamoval osvobození.

V roce 1945 ho oslavovali jako svého hrdinu, a to nejen proto, že byl americký voják, který přinesl svobodu a čokoládu, ale i proto, že byl jedním z nich. Matt Konop byl Čech, který až při osvobozování západních Čech poznal, odkud pochází. Ve vesnicích, kterými procházel, žili jeho předci.

Po návratu domů o válce nikdy nemluvil. I když jeho vnuk Patrick žadonil alespoň o jediný krátký příběh, nikdy neřekl ani slovo, a když zemřel, všichni si mysleli, že jeho vzpomínky zemřely s ním. Až dvacet let po jeho smrti, našla vnučka Jane dědovy staré deníky, a nejen to! Matt Konop celou svoji cestu bojišti západní Evropy nahrával na kameru. Z těchto zápisků a nahrávek vznikla unikátní „one man show“, se kterou již Konopův vnuk Patrick sklidil úspěch po celé Americe. Nyní je čas vrátit dědův příběh tam, kam patří – do Plzně.

< Přesně 67 let poté, co Matt Konop přinesl Plzeňanům konec války, budete moci poznat i vy jeho jedinečný příběh. A není to jen vzpomínání na těžké boje od Francie až po Československo, „Accidental Hero“ je především dojemný příběh jednoho muže, který byl cizincem tam, kde se narodil, a až ve svých 39 letech poznal, jaká je země, odkud pochází. Kromě autentických záznamů a unikátních nahrávek proniknete až do nitra člověka, který odešel z rodné farmy, aby nemusel zabíjet kuřata, a v roce 1944 se ocitl v Normandii a až do května 1945 ho čekaly dlouhé měsíce té nejkrutější války vůbec.

Toto výjimečné představení se uskuteční 8. května v kinosále Měšťanské Besedy v Plzni, a to dokonce ve dvou časech – od 10 hodin a od 14 hodin. Vstupné je zdarma.

image

» Kulturní program «

image • Dobová módní přehlídka
           - Přehlídka módy československé

Plzeňská děvčata srdečně zvou své osvoboditele, Plzeňany i přespolní na jedinečnou módní přehlídku. Vaše zraky potěší modely z nejvybranějších módních salonů. Inspirace pro celý rok 1945!

-pátek 4. května v 17h, v neděli 6. května v 11h
-místo konání: Křižíkovy sady, Proluka• Pilsner Jazz Band
image

-hudební vystoupení
-v neděli 6. května v 18h
-místo konání: Křižíkovy sady, Proluka


Čím lépe oslavit svobodu než hudbou a tancem? Srdečně zveme všechny na večer plný nostalgických melodií a výborného jazzu. Dámy, obujte taneční střevíce, pánové, vyzvěte své milé k tanci nebo alespoň k procházce Křižíkovými sady.

Hrát bude báječný Pilsner Jazz Band, na který se již všichni těšíme!

• Tancovačka s vůní šeříku s Lidovou muzikou z Chrástu
image

-hudební vystoupení
-místo konání: Křižíkovy sady, Proluka
-v sobotu 5. května v 16h


Dámy, pánové, Plzeňané, Plzeňanky i vy, zlatá plzeňská mládeži! Přijměte pozvání na pravou tancovačku a oslavte s našimi osvoboditeli tyto šťastné dny! K poslechu i tanci zahraje Lidová muzika z Chrástu, nálada bude májová a vonět bude šeřík... Přijďte přivítat naše osvoboditele, ať ví, jak umí slavit svobodu Plzeň. Hrát a tančit se začne již od 4 hodin odpoledne, akorát včas, abyste všichni stihli večer kolonu historických vozidel.

Všichni jste srdečně zváni!

A děvčata, nezapomeňte na šeříky!


• Swing & Jazz Night!
image

-hudební vystoupení
-místo konání: Křižíkovy sady, Proluka
-v sobotu 4. května Od 19.00h


Co s volným časem po páteční módní přehlídce? Co třeba posečkat v Křižíkových sadech a vzdát s námi hold báječným zpěvačkám swingové éry? Jaké by to bylo, kdyby Vera Lynn, Peggy Lee a Andrews Sisters dorazily v roce 1945 do Československa a zapěly vojákům pro radost veselý swing a trochu melancholický jazz? Od 19.00 za svitu měsíce a pouličních lamp hraje a pěje svoji poctu velkým zpěvačkám 40. let Swing Thing Duo.

Přijďte s námi trochu bluesově, swingově a jazzově slavit osvobození!
Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka