» Všeobecné informace pro návštěvníky

image

Slavnosti svobody se staly již neodmyslitelnou součástí plzeňského kulturního života během prvních květnových dnů a jinak tomu nebude ani letos, kdy uplyne rovných 69 let od osvobození západočeské metropole americkou armádou. A i toto nekulaté výročí je třeba řádně oslavit! O tom jsou přesvědčeni i organizátoři projektu „Plzeň 1945“, kteří si pro všechny návštěvníky slavností připravili již IV. ročník s programem, který se odehraje od pátku 2. do neděle 4. května 2014. Pozor, letos však dochází kvůli rozsáhlým rekonstrukcím v Křižíkových sadech k přesunu lokality konání projektu a jeho programu do náhradních prostor Lochotínského parku pod amfiteátr vedle ZOO Plzeň!

Pokud jste stálými návštěvníky Slavností svobody, jistě se vám projekt „Plzeň 1945“ zapsal do paměti. Jako každý rok, na Vás čekají autentické vojenské tábory, velké množství historické techniky, vojáci trénující pořadová cvičení, dřevěný plot s protektorátními plakáty či vyhláškami a mnoho dalšího.

image

Už jste dostali čokoládu od amerického vojáka?

„Plzeň 1945“ vás vrátí do května 1945! O 69 let zpět se vrátí Lochotínský park. Každý návštěvník bude vtažen do historie a zažije ji „na vlastní kůži“. Ožijí před ním autentické vojenské campy.

image

Ve štábu bude důstojník sepisovat denní hlášení, kuchaři v polní kuchyni uvaří oběd pro celou jednotku, která před jídlem provede hygienu v polních umývárnách, vojenská policie se postará o dokonalý pořádek, civilní obyvatelstvo bude v euforii z osvobození vyhledávat ve svých řadách kolaboranty a dožadovat se spravedlnosti. Ve dne v noci bude fungovat i polní ošetřovna plně vybavena originálními zdravotnickými nástroji a materiálem z druhé světové války. Dostali jste už někdy čokoládu od amerického vojáka tak, jak to znáte z vyprávění vašich babiček? Zkuste se letos podívat do Křižíkových sadů, možná se vám poštěstí. Loni se prý rozdávaly i nylonky.

image

Nezapomeňme ani na Čechoslováky, kteří dorazili do Plzně 7. května

Kromě legendární 2. pěší divize a 16. obrněné divize, které budou zastupovat naše osvoboditele z řad US Army, se návštěvníci mohou těšit i na camp Československé samostatné obrněné brigády, která sloužila v době války pod britskou vlajkou a do Plzně dorazila 7. května 1945, tedy jen den po Američanech. Na tuto část historie by se rozhodně zapomínat nemělo!

image

Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Kromě kultovních jeepů, se mohou těšit na americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněné vozidla M8 Greyhound, Chevrolet, motorky Harley Davidson a další. K vidění toho bude opravdu mnoho. Nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci. Klasické britské i americké pušky, samopaly, pistole, revolvery i lehké a těžké kulomety mají dlouhou historii a nadšence do zbraní jistě zaujmou.

image

Kulturně a dobově: Přehlídka módy 30. a 40. let a swingové koncerty!

POZOR: Vzhledem k náhradní lokalitě konání projektu nebude bohužel letos možné realizovat tradiční kulturní program.

Po obrovském úspěchu v loňském roce se i letos mohou návštěvníci těšit na módní přehlídku, která představí ty „nejnovější“ modely roku 1945, seznámí nás s tím, co bylo „in“ a co bylo úplné „faux-pas“. K vidění budou zcela nové modely, sličné modelky i pohlední pánové. Zkrátka na své si přijde úplně každý!

image

Pokud jste spíše milovníky hudby než módy, věřte, že ani na vás se nezapomnělo. Každý den nabídne „Plzeň 1945“ bohatý hudební program nabízející jak populární plzeňský Pilsner Jazz Band, tak i přespolní interprety, kteří neváží absolvovat i dlouhou cestu, aby potěšili swingové duše nadšených Plzeňanů.

image

Pro všechny je zároveň vyhlášena soutěž o „Nejlepší fotografii roku 1945“. Jejím prostřednictvím organizátoři projektu „Plzeň 1945“ vyzývá co nejvíce návštěvníků, aby se i oni oblékli do dobového a užili si tak celé Slavnosti svobody opravdu „na vlastní kůži“, vyfotili se a svoji fotku poslali.

image

Projekt „Plzeň 1945“ je také jedinečný svoji „civilní“ stránkou. Kromě vojáků a vojenských campů budou v Křižíkových sadech k vidění autenticky odění Plzeňané vítající své osvoboditele ať už se slovy díku nebo bábovkou na talíři. Dobové kulisy vytvoří již tradičně dřevěný plot s protektorátními plakáty, reklamami a vyhláškami, dobová trafika atd.

image

Projekt „Plzeň 1945“ se v pátek otevře již tradičně i školním exkurzím. K exkurzi se můžete registrovat na webových stránkách projektu www.plzen1945.cz. Tam zároveň naleznete nejaktuálnější informace. Kromě programu, popisu jednotlivých částí a fotek na vás čekají i soutěže.

image


Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka