» Informace o projektu

imageSlavnosti svobody jsou pro nás jako pro Plzeňany srdcovou záležitostí. Jsou příležitostí poděkovat za něco, za co jsme dlouhá léta kvůli minulému režimu poděkovat nemohli. Za to, že nás v roce 1945 osvobodila spojenecká armáda, za to, že tehdy Plzeň zažila několik dní naprosté euforie…

Kolik je mezi námi těch, kteří tyto dny pamatují? Ne tolik, aby ve společnosti duch těchto událostí přežíval bez našeho přičinění. Je třeba je neustále připomínat, abychom se vyvarovali chyb a vážili si toho, co pro nás udělali naši prarodiče, praprarodiče i úplně cizí lidé – američtí vojáci, mladí kluci, kteří k nám dnes přijíždějí o pár let starší, ale stejně nadšení ze života jako tenkrát, když přinesli Plzni svobodu.

Ve snaze přiblížit Slavnosti svobody co nejširšímu okruhu návštěvníků se zrodil náš projekt zprvu nazvaný „Svobodnou ulicí 1945“, později „Plzeň 1945“. Jeho hlavním cílem bylo už od začátku zavést každého diváka do centra veškerého dění, zavést ho přímo do květnových dní roku 1945.

image

Postupně se nám podařilo vytvořit bohatý obraz vojenského campu a civilního života 40. let. Jak název napovídá, z pouhé „ulice“ jsme se loni v roce 2011 rozšířili do „celé“ Plzně. V letošním roce 2012 jsme připravili program, který budou návštěvníci moci vidět jak v Proluce, tak i v rozlehlém prostoru pod ní v Křižíkových sadech a před muzeem Patton Memorial.

Vojenské campy jsme postupně obohacovali o více kousků dobové techniky, těch klenotů na čtyřech i více kolech (o pásech nemluvě), kulisy dotvářející prostředí plzeňské čtvrti roku 1945, ukázky z civilního života našich babiček a dědečků, do našich řad přibyli dobově odění Plzeňané, připravili jsme bohatý naučný program pro školy i širokou veřejnost a v neposlední řadě se letos můžeme těšit i na kulturní vystoupení podobná těm, jaká těšila civilní obyvatelstvo a americké vojáky na náměstí v roce 1945.

A to vše děláme kvůli lidem, kteří si naší práce cení, ať už slovy chvály a poděkování za věrné zobrazení minulosti, nebo jen tím, že se přicházejí podívat. Těmito lidmi jsou každoročně jak Plzeňané, které ke Slavnostem svobody pojí neodmyslitelné pouto, tak i přespolní se zájmem o národní historii.

image

Nesmíme zapomenout ani na ty, kteří jsou v těchto dnech těmi nejdůležitějšími – veteráni 2. světové války. Právě těm máme za co děkovat a snažíme se o to tím, co děláme. Chceme jejich odkaz udržet živý a předávat ho stále dál.

I letos uděláme vše, co bude v našich silách, pro to, abychom očekávání všech splnili. Zaslouží si to jak samotná Plzeň a její současní i dřívější obyvatelé, tak i ti, co tenkrát v roce 1945 přišli někam, kde nebyli doma, kde neznali nikoho, koho by měli bránit a za koho bojovat, a přesto riskovali právě kvůli nim své životy, poznali jejich rodiny a dnes se k nim mnozí vrací každý rok, jako by se vraceli domů. Právě těm děkujeme za to, že jsme dnes tady, s nadějí a vírou ve svobodu.

»Komu je projekt určen

Projekt je bez omezení určen všem návštěvníkům Slavností svobody, všem Plzeňanům i turistům, kteří tak budou moci poznat jednu z kapitol dějin města Plzně. V rámci programu si na své přijdou děti i dospělí, mladí i staří. Zvláště se pak tento naučný projekt velmi hodí pro žáky a studenty jako oživení výuky dějepisu.

» Cíle projektu

1) Navazovat na předešlé úspěšné ročníky projektu - PLZEŇ 1945 v plném rozsahu a přinést nová výrazná obohacení programu projektu v rámci dalšího ročníku.

2) Přenést návštěvníky zpět v čase, do doby, kdy pochmurná protektorátní Plzeň přechází do svobodné a rozveselené epochy osvobození.

3) Zábavnou formou poučit návštěvníky Slavností svobody o historii světové i naší.

4) Podpořit plzeňský kulturní program v rámci Evropského hlavního města kultury 2015.

5) Vzdát hold všem veteránům bojujícím během druhé světové války, zvláště těm, kteří v květnu přijedou na tradiční plzeňské oslavy osvobození.

6) Oživit plzeňské květnové oslavy osvobození netradičním projektem s ojedinělým přístupem k historii.

7) Dokázat mládeži, že historie nemusí být vždy nudná.

8) Nabídnout návštěvníkům oslav ucelený a kvalitní vojensko-historický program.

» Pořadatelé

»» Více informací zde ««

image


Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka