» Články z historie

V této sekci Vám budeme přinášet zajímavé historické články, týkající se nejenom osvobození města Plzně a jihozápadních Čech americkou armádou, ale 2. světové války jako takové.

image

» Historie znaku 2. pěší divize armády USA

image

Mnohým Plzeňanům není symbol rudé hlavy indiána s nasazenou modro-bílou čelenkou neznámý i díky plzeňskému hokejovému klub HC Plzeň 1929, který má toto vyobrazení v současnosti jako svůj znak. I tento znak plzeňských hokejistů má však původ v osvobození západních Čech a samotné Plzně, neboť tento znak nosili na ramenou příslušníci slavné 2. pěší divize armády USA. Tato divize se významnou měrou podílela na osvobozování západních Čech i Plzně a právě památka na tyto události byla jedním z důvodů, proč má plzeňský hokej právě tento znak. Ale kde se vlastně tato symbolika vzala u samotné divize? To vám přiblíží následující článek mapující počátky a historii tohoto znaku u 2. pěší divize.

Autor: Daniel Malý

»» Přejít na článek

» Auxiliary Territorial Service - ATS
        (Pomocné ženské sbory britské armády)

image

9. září 1938 přišel v platnost královský rozkaz o zřízení ATS (Auxiliary Territorial Service), pomocných ženských sborů britské armády, tedy asi rok před tím, než Spojené království vyhlásilo válku Třetí říši a stalo se tak významnou mocností na spojenecké straně...

Autor: Blanka Chocová

»» Přejít na článek

» Z bojového deníku 38. pěšího pluku
(1940 – 15. srpna 1944)

image

Počátkem roku 1940 je celý pluk přesunut do Fort Sam Houston v Texasu a připojuje se zde k 9. a 23. pluku jako součást 2. pěší divize. Zde započíná i intenzivní výcvik a přípravy na válku. Účastní se obrovských manévrů v Louisianě v roce 1940 a 1941. Také prodělává letecko-výsadkový výcvik v Texasu. V listopadu 1942 se přesouvá do Camp McKoy ve Wisconsinu...

Autor: Daniel Malý

»» Přejít na článek

» Historie 23. pěšího pluku US Army

image

23. pluk byl poprvé zorganizován usnesením Kongresu 26. června 1812. V tomto roce se také již aktivně účastnil celkem 13 různých bitev a potyček ve válce s Brity. Za všechny můžeme jmenovat Sacketts Harbor, Lundy’s Lane a Fort Erie. Roku 1815 je pluk sloučen s ostatními jednotkami, které se o několik desetiletí později také stanou součástí 2. pěší divize. Pluk pak zůstává neaktivním až do vypuknutí občanské války...

Autor: Daniel Malý

»» Přejít na článek

» Hodnosti US Army

image

Následující část je věnována přehledu základních hodností americké armády používaných během 2. světové války. Ke každé hodnosti je vždy uvedeno přesné pojmenování, zkratka a český překlad. Tento přehled odpovídá modernizované hodnostní soustavě z roku 1942.

Autor: Daniel Malý


»» Přejít na článek

» Bojové statistiky 2. pěší divize

image

Přehledná tabulka s bojovými statistikami 2. pěší divize z období 2. světové války. Také jsou zde uvedeny počty oceněných vojáků divize podle typu získaného vyznamenání.

Autor: Daniel Malý

»» Přejít na článek

» Základní bojová sestava 2. pěší divize

image

Přehled základní bojové sestavy 2. pěší divize během 2. světové války při tažení Evropou. Přehled obsahuje stálé i přidělené jednotky.

Autor: Daniel Malý


»» Přejít na článek


Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka