»ARCHIV: Program 2011

image

Zde je uveden přesný program jednotlivých částí a scén projektu. Podrobné informace o našem záměru, jednotlivých scénách a částech projektu, informace pro školy a mapy umístění scén najdete pod záložkou-Informace pro návštěvníky.

» Svobodnou ulicí roku 1945 «

lokalita: Křižíkovy sady, Proluka

Pátek 6. 5. 2011

Páteční dopolední program Svobodné ulice v Proluce nabídne školám rozšíření hodin dějepisu o zajímavý výklad a zhlédnutí dobového života v Plzni roku 1945. Studenti si budou moci vzít do ruky dobové relikvie, nahlédnout do kabin a pod kapotu nejslavnějších spojeneckých automobilů, prohlédnout si skutečné zbraně, vyzkoušet si výstroj vojáků a především nasát atmosféru konce druhé světové války, to vše za odborného výkladu vojáků v uniformách. Nebude chybět vědomostní kvíz o ceny.

Od 14.00 budou moci návštěvníci sledovat běžný vojenský i civilní život, který bude prokládán hranými scénkami a obrazy z dnů osvobození. Květnová Plzeň 1945 nebyla pouze o vojácích, ale hlavně o Plzeňanech, kteří prožívali euforii z osvobození. Proto ani v naší Svobodné ulici nebudou chybět civilisté v dobových kostýmech a Revoluční gardy, které budou v interakci s vojáky z campu. Automobilové nadšence jistě zaujme polní dílna, kde budou na místě opravovány vojenské automobily značky Jeep, Dodge.

Naše dobová trafika nabídne suvenýry s tématikou Slavností svobody.

Na večer je plánováno promítání amerických černobílých filmů, které bylo tak oblíbené u Plzeňanů před 66 lety.

Sobota 7. 5. 2011

Program v Proluce začne úderem deváté hodiny. Po celý den budou moci návštěvníci zhlédnout práci v polní dílně, rutinní činnosti vojáků a civilistů. Tento program bude okořeněn dobovými scénkami a obrazy z květnových dnů roku 1945, které se budou odehrávat přímo v Proluce a Křižíkových sadech. Dětské návštěvníky jistě zaujmou výstavky výstroje, výzbroje a dobová technika. Od 17.30 je připraven jazzový koncert, při kterém se návštěvníci budou moci zaposlouchat do nejlepších hitů 30. a 40. let. To vše z repertoáru Pilsner Jazz Bandu. Dobové kostýmy jsou vítány!

Neděle 8. 5. 2011

Nedělní program v Proluce bude pokračovat v rytmu jazzu a swingu. Jako předešlé dny diváci budou mít možnost ponořit se do atmosféry konce druhé světové války. Samozřejmě hlavním bodem nedělního programu je kolona historických vozidel, kde nebude chybět ani vozový park z Proluky, ten se po koloně opět do Proluky vrátí a návštěvníci budou mít možnost se nabažit těchto skvostů na čtyřech kolech. Program celého dne bude proložen hranými scénkami.

Program v Křižíkových sadech bude ukončen přibližně 16. hodinou.

- Propagační letáček -

» Camp 1945 «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

Pátek 6. 5. - Neděle 8. 5. 2011

„Camp 1945“ - dobová ukázka kontrolního bodu americké armády s předvedením vybavení, výstroje a výzbroje před budovou KD Peklo ve dnech 6. – 8. května 2011. V rozšířené venkovní expozici a v prostorách Patton Memorial Pilsen se návštěvníci setkají s plzeňskými nadšenci 2. praporu Rangers. Jednotky Rangers zahájily svoji bojovou cestu útokem na Point du Hoc v Den D a skončily účast v evropském tažení právě v Plzni a okolí. Camp 1945 bude také propojen interakcí se scénou Svobodnou ulicí roku 1945, která se nachází v Proluce.

- Propagační letáček -

» Patton Memorial Pilsen «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

„Kresbami proti válce“

„Kresbami proti válce“ - návštěvníci této výstavy mohou zhlédnout výtvory sokolovského grafika Jana Samka. V přízemí KD Peklo vystaví své grafiky s názvem „Drawings against the war“, na kterých poutavým způsobem ukazuje odvrácenou tvář války na Blízkém a Středním východě. Díla budou k vidění od 1. do 9. května 2011.

„Příběhy mužů, kteří osvobodili Plzeň aneb tenkrát v čtyřicátém pátém...“

„Příběhy mužů, kteří osvobodili Plzeň aneb tenkrát v čtyřicátém pátém...“ - připomene tato výstava prostřednictvím dobových i současných fotografií válečných veteránů, kteří nás navštívili nejen v roce 1945. O uzavření nejednoho přátelství mezi Plzeňáky a vojáky západní fronty se návštěvníci dozví z výňatků vzpomínek osvoboditelů ve dnech od 1. do 9. května 2011 ve vestibulu KD Peklo.

» „Camp Lucky Strike“ «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

Pátek 6. 5. - Neděle 8. 5. 2011

„Camp Lucky Strike“ - ve spolupráci s muzeem Patton Memorial Pilsen a také v podpoře projektu From D-Day To V-Day se veřejnosti představí 508. výsadkový pluk 82. výsadkové divize ve dnech 6. – 8. května 2011. Návštěvníci budou mít možnost zhlédnout výstroj, výzbroj a vybavení 82. americké výsadkové divize, která se jako první účastnila bojů několik hodin před vlastním vyloděním spojeneckých vojsk v Normandii a osvobodila první město Ste Mére Église v okupované Francii. Nebude chybět ukázka dobového života v campu, balení padáku, činnost zdravotníka a promítání původních filmů.


Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka