»Hlavní program 2014

image

Zde je uveden přesný program jednotlivých částí a scén projektu. Další informace o našem záměru, jednotlivých scénách a částech projektu, informace pro školy a mapy umístění scén najdete pod záložkou- Informace pro návštěvníky.

Program v bodech ke stažení » ZDE «

» Plzeň 1945 «

POZOR LETOS ZMĚNA LOKALITY KONÁNÍ:

Lochotínský park pod amfiteátrem, vedle ZOO Plzeň

Pátek 2. května - neděle 4. května 2014

Pátek 2. - sobota 3. května 2014

9.00 - 20.00

O 69 let zpět do roku 1945 se vrátí Lochotínský park. Každý návštěvník bude vtažen do historie a zažije ji „na vlastní kůži“. Ožijí před ním autentické vojenské campy. Ve štábu bude důstojník sepisovat denní hlášení, kuchaři v polní kuchyni uvaří oběd pro celou jednotku, která před jídlem provede hygienu v polních umývárnách, vojenská policie se postará o dokonalý pořádek, civilní obyvatelstvo bude v euforii z osvobození vyhledávat ve svých řadách kolaboranty a dožadovat se spravedlnosti. Ve dne v noci bude fungovat i polní ošetřovna plně vybavena originálními zdravotnickými nástroji a materiálem z druhé světové války. Dostali jste už někdy čokoládu od amerického vojáka tak, jak to znáte z vyprávění vašich babiček? Na své si přijdou i milovníci vojenské techniky. Kromě kultovních jeepů, se mohou těšit na americké vozy Dodge, GMC, Half Track, obrněná vozidla M8 Greyhound, Chevrolet, motorky Harley Davidson a další. K vidění toho bude opravdu mnoho. Nebudou chybět ani zbraně, které zájemcům představí uniformovaní vojáci. Klasické britské i americké pušky, samopaly, pistole, revolvery i lehké a těžké kulomety mají dlouhou historii a nadšence do zbraní jistě zaujmou.

Páteční dopoledne bude věnováno tradičně školním exkurzím. Studenti v rámci rozšíření svých hodin dějepisu budou moci vzít do ruky dobové relikvie, nahlédnout do kabin a pod kapotu nejslavnějších spojeneckých automobilů, prohlédnout si skutečné zbraně, vyzkoušet si výstroj vojáků a především nasát atmosféru konce druhé světové války, to vše za odborného výkladu vojáků v uniformách. Školní skupiny si své exkurze musí rezervovat přes odkaz na těchto stránkách v sekci „Informace pro školy“. Čas vyhrazený pro školy: pátek 3. 5. 2014 mezi 9:00 a 14:00.

Vzhledem k náhradní lokalitě konání projektu nebude bohužel letos možné realizovat tradiční kulturní program.


Neděle 4. května 2014

Jako předešlé dny diváci budou mít možnost ponořit se do atmosféry konce druhé světové války, uvidí práci vojenské policie, čilý ruch na štábu, shon v polní kuchyni a jídelně i ukázky z dobového vojenského života.

Chystáte se na Slavnosti svobody v neděli? Určitě si zapište do diáře, že v 11:00 startuje Convoy of Liberty, který je již tradiční součástí celých oslav. Projekt „Plzeň 1945“ do kolony historických vozidel vyšle i své zástupce, legendární historické kousky, které vytvoří autentické bojové čelo.

» Convoy of Liberty 2014

I letos je součástí oslav osvobození tradiční kolona vojensko-historických vozidel „Convoy of Liberty“, která se vydá do plzeňských ulic v neděli 4. května 2014 v 11 hodin ze Sukovy ulice skrze Klatovskou třídu a zakončena bude na náměstí Republiky.

image

» Patton Memorial Pilsen «

lokalita: Pobřežní ul., KD Peklo

kliknutím zvětšíte

image

» The Accidental Hero «

Slavná „one man show“ z USA: Ztracený příběh amerického veterána s českými kořeny opět v Plzni!

„Jaká je pravděpodobnost, že se Američan, vyrůstající ve Spojených státech na farmě v česky mluvící rodině, dostane na konci druhé světové války při osvobozování Čech do těch samých měst, kde žili jeho předci?“

V rámci letošních Slavností svobody přijede se svojí jedinečnou a po celých Spojených státech proslavenou „one man show“ Patrick Dewane, vnuk amerického veterána podplukovníka Matta Konopa, aby do Plzně přivezl příběh svého dědečka, který byl právě tím, který Plzni oznamoval osvobození.

V roce 1945 ho oslavovali jako svého hrdinu, a to nejen proto, že byl americký voják, který přinesl svobodu a čokoládu, ale i proto, že byl jedním z nich. Matt Konop byl Čech, který až při osvobozování západních Čech poznal, odkud pochází. Ve vesnicích, kterými procházel, žili jeho předci.

Po návratu domů o válce nikdy nemluvil. I když jeho vnuk Patrick žadonil alespoň o jediný krátký příběh, nikdy neřekl ani slovo, a když zemřel, všichni si mysleli, že jeho vzpomínky zemřely s ním. Až dvacet let po jeho smrti, našla vnučka Jane dědovy staré deníky, a nejen to! Matt Konop celou svoji cestu bojišti západní Evropy nahrával na kameru. Z těchto zápisků a nahrávek vznikla unikátní „one man show“, se kterou již Konopův vnuk Patrick sklidil úspěch po celé Americe. Nyní je čas vrátit dědův příběh tam, kam patří – do Plzně.

< Přesně 69 let poté, co Matt Konop přinesl Plzeňanům konec války, budete moci poznat i vy jeho jedinečný příběh. A není to jen vzpomínání na těžké boje od Francie až po Československo, „Accidental Hero“ je především dojemný příběh jednoho muže, který byl cizincem tam, kde se narodil, a až ve svých 39 letech poznal, jaká je země, odkud pochází. Kromě autentických záznamů a unikátních nahrávek proniknete až do nitra člověka, který odešel z rodné farmy, aby nemusel zabíjet kuřata, a v roce 1944 se ocitl v Normandii a až do května 1945 ho čekaly dlouhé měsíce té nejkrutější války vůbec.

Patrick Dewane svoji one man show Accidental Hero odehraje v pátek 2. května od 18.00 hodin v prostorách Velkého klubu na plzeňské radnici. Vstupné je zdarma a překlad do češtiny je rovněž zajištěn.

image


Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka