» Co viděly americké kamery v Čechách

Připravili K. Čáslavský a P. Vantuch, Česká televizeimage

U jednotek americké armády, které na začátku května 1945 vstoupily na území západních a jižních Čech, působili vedle novinářů a fotografů také váleční kameramani od U.S. Signal Corps, kteří tyto historické okamžiky natáčeli. Po mnoha desítkách let se na jejich filmové reportáže, většinou krátké a útržkovité, budeme moci podívat v několika částech cyklu Hledání ztraceného času.

„Pohled českých a amerických kameramanů na konec války v Čechách je odlišný. Čeští kameramani jsou fascinováni povstáním a pak osvobozením, ale Američané mají jiné hlavní téma. Zajímají je hlavně Němci. Je to celkem pochopitelné, protože kvůli Němcům Američané do Evropy i do Čech přišli a kvůli nim riskovali i své životy. Ve chvíli, kdy došli až na konec cesty, chtějí si odvézt domů snímky, které jim budou navždy připomínat velké vítězství “, vysvětluje filmový historik Karel Čáslavský.

Část těchto filmových záznamů, uložených v Americkém národním archivu NARA, uvedl u nás v roce 2005 ve známost americký archivář William T. Murphy, ale většina z nich bude uvedena úplně poprvé. Další záběry si z USA vyžádal český filmový historik Karel Čáslavský.

„Více než rok však trvalo, než byly odpovídajícím způsobem popsány a uvedeny do reálného kontextu, protože Američané se o to sice pokusili, ale protože neznali prostředí, často chybovali. Zástupy zajatých Němců a některé nápisy je totiž často vedly k přesvědčení, že se nacházejí v Německu“, přibližuje obtíže při identifikaci jednotlivých snímků Karel Čáslavský.

Uvidíme různé události z období mezi 5. květnem a 18. srpnem 1945, které v Plzni, Protivíně, Rokycanech, Karlových Varech, Chebu, Lokti, Kamenném Újezdu, Volarech a mnoha dalších městech a místech natočili kameramani Halloran, Graham, Leiter, Hallberg, Butterfield, Snowden a ještě desítka dalších.

Výběr dílu


Zdroj: www.ceskatelevize.cz


Zpět nahoru

Aktuálně



Výběr jazyka