» Zajímavosti

V této části najdete zajímavé informace a zprávy vztahující se k projektu PLZEŇ 1945 a Slavnostem svobody.


» The Accidental Hero «

Slavná „one man show“ z USA: Ztracený příběh amerického veterána s českými kořeny opět v Plzni!

„Jaká je pravděpodobnost, že se Američan, vyrůstající ve Spojených státech na farmě v česky mluvící rodině, dostane na konci druhé světové války při osvobozování Čech do těch samých měst, kde žili jeho předci?“

V rámci letošních Slavností svobody přijede se svojí jedinečnou a po celých Spojených státech proslavenou „one man show“ Patrick Dewane, vnuk amerického veterána podplukovníka Matta Konopa, aby do Plzně přivezl příběh svého dědečka, který byl právě tím, který Plzni oznamoval osvobození.

V roce 1945 ho oslavovali jako svého hrdinu, a to nejen proto, že byl americký voják, který přinesl svobodu a čokoládu, ale i proto, že byl jedním z nich. Matt Konop byl Čech, který až při osvobozování západních Čech poznal, odkud pochází. Ve vesnicích, kterými procházel, žili jeho předci.

Po návratu domů o válce nikdy nemluvil. I když jeho vnuk Patrick žadonil alespoň o jediný krátký příběh, nikdy neřekl ani slovo, a když zemřel, všichni si mysleli, že jeho vzpomínky zemřely s ním. Až dvacet let po jeho smrti, našla vnučka Jane dědovy staré deníky, a nejen to! Matt Konop celou svoji cestu bojišti západní Evropy nahrával na kameru. Z těchto zápisků a nahrávek vznikla unikátní „one man show“, se kterou již Konopův vnuk Patrick sklidil úspěch po celé Americe. Nyní je čas vrátit dědův příběh tam, kam patří – do Plzně.

< Přesně 69 let poté, co Matt Konop přinesl Plzeňanům konec války, budete moci poznat i vy jeho jedinečný příběh. A není to jen vzpomínání na těžké boje od Francie až po Československo, „Accidental Hero“ je především dojemný příběh jednoho muže, který byl cizincem tam, kde se narodil, a až ve svých 39 letech poznal, jaká je země, odkud pochází. Kromě autentických záznamů a unikátních nahrávek proniknete až do nitra člověka, který odešel z rodné farmy, aby nemusel zabíjet kuřata, a v roce 1944 se ocitl v Normandii a až do května 1945 ho čekaly dlouhé měsíce té nejkrutější války vůbec.

Patrick Dewane svoji one man show Accidental Hero odehraje v pátek 2. května od 18.00 hodin v prostorách Velkého klubu na plzeňské radnici. Vstupné je zdarma a překlad do češtiny je rovněž zajištěn. Vstupné je zdarma.

image

» Plzeň se těší na své osvoboditele!«

Z Ameriky do Plzně míří Earl Ingram, George Thompson, Stephen Mason, Robert Gilbert, James Duncan a Herman Geist, z Belgie Michel Gilain, José Schindfessel, Louis Gihoul, Paul Jacobs, Arthur Otto a Hubert Rauw. Jejich přítomnost a vzpomínky každoročně oživují program Slavností svobody a patří mezi jeho největší lákadla. Na oslavy zavítá také vnuk generála Pattona, George Patton Waters, syn plukovníka Nobleho Charles a bratr padlého letce Virgila Kirkhama Marion.

Vrcholem pobytu veteránů bývají vždy velmi emotivní setkání s veřejností. Společné vzpomínání se často neobejde bez slz na obou stranách. Letos budou mít zájemci příležitost vyslechnout si vzpomínky, poděkovat či osobně se s veterány pozdravit v sobotu 3. května od 10 hodin v kulturním době Peklo.

image Převzato z oficiálních stránek Slavností svobody www.slavnostisvobody.cz


Zpět nahoru

AktuálněVýběr jazyka